Nem vitás, hogy a teraszfedések, ill. üvegtetők tervezésének egyik sarkalatos pontja a hóteher figyelembevétele. A mértékadó terhelés értelmezése azonban nem mindig egyértelmű.
A félreértésre az ad okot, hogy a közbeszédben, ill. a gyártók által megadott műszaki adatokban legtöbbször csak a hóteher megjelölés szerepel, ezért nem egyértelmű, hogy az a felszíni hóteher karakterisztikus értékét, vagy pedig a tetőre ható hóteher karakterisztikus értékét jelenti.
A felszíni hóteher ks karakterisztikus értékére az ENV 1991-2-3 szabvány függelékében országonkénti adatokat találunk. Magyarország teljes területére megadott érték sk ≥ 1,25 kN/m2
A hóteher kiszámítása
A tetőre ható hóteher karakterisztikus értékének kiszámításához össze kell szorozni a felszíni hóteher karakterisztikus értékét, az építménynek az adott építéshelyen érvényes szél miatti tényezőjét, a tetőre ható hóteher alaki tényezőjét és a hőmérsékleti tényezőt.
s = µi * Ce * Ct * sk
ahol
µ i az alaki tényező;
Ce a szél miatti csökkentő tényező (= 1,0);
Ct a hőmérsékleti csökkentő tényező (= 1,0);
sk a felszíni hóteher karakterisztikus értéke.
A szél miatti csökkentő tényezővel lehet figyelembe venni azt a kedvező hatást, hogy az erős szél lesöpri a havat, a hőmérsékleti csökkentő tényezővel pedig azt, hogy a tetőn át a belső térből „kiszivárgó” meleg olvadást indít meg a hóban. A tényezők értékei az Eurocode 1-2-3 szerint 1,0, de a nemzeti hatóságok kivételes esetekben mást is előírhatnak.
Az alaki tényező értéke szimmetrikus nyeregtető esetén, ha a tetőhajlás 15 foknál kisebb, µ0 = 0,8.
Látható, hogy a tetőre ható hóteher karakterisztikus értéke (s) egy számított érték, ezért a tervezésnél minden esetben a szabványban megadott és rögzített értékből, a felszíni hóteher karakterisztikus értékéből (sk) kell kiindulni.
A SOLARLUX tetők magyarországi építés esetén minden esetben a sk ≥ 1,25 kN/m2 hóterhelésre kerülnek méretezésre.
Segítségre van szüksége a tervezésben? Vegye fel veünk a kapcsolatot a telikert@mantu.hu email címen.